>

Ставлення Палестинської національної адміністрації до російського вторгнення в Україну

Ще в перші дні російської навали в Україну адміністрація США та низка країн-членів ЄС звернулись з проханням до президента Палестинської національної автономії Махмуда Аббаса приєднатися до засудженням цієї агресії, але керівництво Автономії відповіло відмовою. Офіційний представник ПНА заявив, що у Палестини добрі стосунки як з Росією, так і з Україною: «ми маємо палестинську громаду і в Росії, і в Україні, і ми боїмося, що засудження однієї з цих країн негативно позначиться на наших громадах». Палестинська влада офіційно зайняла позицію нейтралітету.

У чому полягають головні причини обрання такої позиції. Передусім у тому, що практично протягом усього свого існування основні політичні структури нинішньої Палестини – ФАТХ, керівництво Автономії тощо були нерозривним чином пов’язані спочатку із Радянським Союзом, а згодом і з Росією. Сучасна Російська Федерація активно використовувала і використовує свої тісні зв’язки з ПНА як засіб проведення своїх експансіоністських намірів та боротьби проти впливу США на Близькому Сході.

Й донині ПНА серйозно залежить від політичної і дипломатичної підтримки Росією. Доцільно нагадати, що й нинішній президент Палестини М. Аббас у свій час проходив навчання в Радянському Союзі, а його науковим керівником був ніхто інший, як Є. Примаков, майбутній керівник Служби зовнішньої розвідки РФ і прем’єр міністр країни. Палестинський політичний аналітик Х. Аль-Масрі підкреслює, що засудження Росії «означатиме втрату головного союзника і підтримки їхньої політичної позиції». Тому, зазначає аналітик, «для Палестинської Автономії краще дистанціюватися від цього конфлікту».

Від імені ПНА висловився член виконкому ОВП Ахмед Маджадалані: ПНА підтримує мирне врегулювання російсько-українського конфлікту; російсько-українська війна не має впливу на політику ПНА; ніхто не вимагає (маються на увазі, передусім, США, ЄС), щоб ПНА зайняла проукраїнську позицію; на думку керівництва ПНА, йде боротьба за новий світовий порядок – це одна з цілей війни. ПНА не бере участі у згаданій боротьбі. ПНА не обов’язково займати офіційну позицію щодо війни. «Ми – нейтральні», - підкреслив А. Мадждалані в інтерв’ю міжнародному арабському часопису «Аль Монітор».

Для виправдання своєї позиції палестинці та пов’язані з ними аналітики й журналісти активно використовують тезу «про подвійні стандарти» Заходу. Буцім то це виявилося ще раз під час російсько-української війни. Захід одразу надав допомогу Україні, а Палестині, яка вже знаходиться 74 роки в окупації, Захід не спромігся допомогти позбутися окупації та надати їй дієву допомогу. Так цю тезу використав і президент Палестини М. Аббас під час своєї зустрічі із держсекретарем США Е. Блінкіним 27 березня 2022 р. у Рамаллі. Очільник ПНА у своїй промові звинуватив Європу у проведенні політики «подвійних стандартів», коли відбувається допомога Україні, а от ігноруються «злочини» Ізраїлю проти палестинців.

Таким чином, керівництво ПНА постійно намагається уникнути чіткого визначення своєї позиції щодо російської агресії в Україні, педалюючи свою нейтральність і прикриваючись розмірковуваннями про «подвійні стандарти» Заходу щодо України і Палестини. З огляду на таке становище МЗС України, Представництву України при Палестинській національній адміністрації доцільно доказово здійснювати постійну роз’яснювальну роботу серед палестинської адміністрації та широкої громадськості. У данному контексті слушним має бути широке використання наочних матеріалів про наслідки російського вторгнення, а також більш активно залучати до відповідної діяльності палестинську громаду в Україні.

 

Гуцало Сергій Євгенович,

кандидат історичних наук, старший науковий співробітник,

провідний науковий співробітник відділу історії країн Азії та Африки

Перейти до початку