Огляд найважливіших подій світу — Державна установа «Інститут всесвітньої історії НАН України»
Нинішня криза у відносинах між Росією і США поступово назрівала з кінця жовтня 2021 р., коли в американських ЗМІ почалася гучна інформаційна кампанія про посилення загрози російського військового вторгнення в Україну. Центральна теза цієї кампанії, до якої активно долучився Державний департамент США, полягала в зосередженні навколо кордонів України великого угруповання російських військ, достатніх для прямого вторгнення і окупації української території.
Офіційний візит прем'єр-міністра Ізраїлю Н. Беннетта до Об'єднаних Арабських Еміратів 12-13 грудня 2021 р. вже встигли охарактеризувати як історичний. Він став яскравим символом тих змін, які принесли з собою Угоди Авраама у взаємовідносинах між Ізраїлем та низкою арабських країн, концентрованим узагальненням сутності цього процесу. Внаслідок низки чинників, серед яких найголовнішими стали: помітне зменшення присутності США у регіоні Близького Сходу, серйозне збільшення впливу іранського режиму на геополітичну та безпекову ситуацію у…
“Людство надто довго тягло час у питанні зміни клімату, до півночі залишилася одна хвилина, настав час діяти”, - з таким закликом звернувся до світових лідерів прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон на 26-й сесії Конференції Сторін Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату (КС-26 РКЗК ООН), яка пройшла в Глазго з 1 по 12 листопада 2021 р. Це сталося на тлі публікації низки досліджень експертів, які попереджають про необхідність невідкладного вжиття заходів для…
Російська тема домінувала на засіданні Північноатлантичної ради на рівні міністрів оборони (Брюссель, 21-22.10.2021). Міністерська нарада відбулася на тлі різкого загострення відносин НАТО з Росією, спровокованого рішенням штаб-квартири альянсу вислати 8 співробітників місії РФ у Брюсселі під традиційним приводом ворожої діяльності, яку проводить Москва. Водночас НАТО в односторонньому порядку оголосило про скорочення чисельності місії РФ при НАТО до 10 осіб.
Після відео-конференції 15 вересня 2021 р. президент США Дж.Байден, прем’єр-міністри Австралії Скотт Моррісон і Великої Британії Борис Джонсон оголосили про створення нового союзу в сфері безпеки. Назва цього союзу постає із відповідної абревіатури  – AUKUS (Australia, United Kingdom, United States)
15 серпня 2021 р. загони радикального ісламського руху Талібан без бою увійшли до Кабулу, столиці Афганістану, і оголосили про свою перемогу. Ця подія призвела до серйозного переформатування не лише регіонального, а й, значною мірою, глобального геополітичного та геостратегічного балансу та матиме значні політичні, безпекові та економічні наслідки.
Візит канцлера ФРН А.Меркель до США, який відбувся 15 липня, засвідчив суттєве поліпшення американо-німецьких відносин. За підсумками переговорів А.Меркель і Дж.Байден відзначили спільні позиції з питань трансатлантичних відносин, співпраці в сфері енергетики і захисту клімату, відносин з Росією, Китаєм, а також протидії пандемії коронавірусу. 
Ідея першого закордонного візиту Дж.Байдена полягала у відновленні глобального лідерства США та політичної єдності колективного Заходу у суперництві з Росією та Китаєм. Насичена програма турне, яке тривало з 9 по 16 червня, включала зустрічі з британським прем’єром Б.Джонсоном і королевою Єлизаветою II, саміти на рівні групи G7, НАТО і США-ЄС та переговори з В.Путіним.
Протягом 11 діб, починаючи з 10 по 21 травня 2021 р. відбулося найбільше з 2014 р. пряме зіткнення між ісламським про-іранським радикальним угрупуванням ХАМАС, який контролює Сектор Гази з 2006 р., та Ізраїлем.
У квітні відбулось дві події, які якнайкраше підтверджують тезу, що подолати глобальні екологічні проблеми можна лише шляхом міжнародного співробітництва. Це – кліматичний саміт і тридцять п’ята річниця аварії на Чорнобильській АЕС.
Сторінка 1 із 7
Перейти до початку