>

Зустріч представників вищого рівня у Джидді та її результати

2 серпня 2023 р. Президент України Володимир Зеленський на нараді з керівниками закордонних дипломатичних установ України накреслив головні завдання для української дипломатії на новий політичний сезон з вересня по грудень 2023 року. Серед п`яти головних орієнтирів на перше місце була поставлена Формула миру. Саме в ній у конструктивному вигляді була узагальнена і систематизована комплексна програма дій, спрямованих на мобілізацію держав і народів не лише на всебічну підтримку героїчної боротьби українського народу проти російських агресорів, а й відновлення міжнародного порядку, заснованого на правилах, які порушила Російська агресія.

У цій роботі зараз надзвичайно актуальною стала боротьба за уми й серця країн Глобального Півдня, значна частина яких ще й досі намагається залишитися осторонь. Тому у своєму виступі Президент України підкреслив, що “...особливо важлива робота з країнами Глобального Півдня, якими Росія намагається постійно маніпулювати. У держави агресора не має бути навіть можливості створити видимість, нібито якась значуща частина світу підтримує агресора і підтримує російський терор”.

Важливу роль у вирішенні цього завдання відіграла зустріч радників лідерів держав на території Саудівської Аравії 5-6 серпня 2023 року в місті Джидда. Проведена зустріч та її результати стали можливими завдяки двом взаємопов’язаним чинникам. По-перше, внаслідок посилення ролі на міжнародній арені Королівства Саудівська Аравія, яке заявляє про себе як про нового глобального актора, а, по-друге, завдяки своєчасному осмисленню українською дипломатією цієї нової ролі Королівства і послідовним крокам у напрямку поглиблення співпраці з нею під час російської агресії. Надзвичайно важливу роль у цьому процесі відіграла безпосередня участь Президента України Володимира Зеленського у роботі 32-го саміту Ліги арабських держав 19 травня 2023 р. у тій же Джидді, куди він приїхав на запрошення принца-спадкоємця Мухаммада бін Салмана, його яскравий виступ на саміті, безпосередні перемовини з самим принцем-спадкоємцем та іншими арабськими високопосадовцями. Як логічний наслідок цього курсу на поглиблення співробітництва з Королівством стала й ініціатива принца-спадкоємця щодо організації нинішньої зустрічі в Джидді. Для самого Мухаммада бін Салмана такий крок мав засвідчити, що він перетворюється на одного з самих впливових політиків не лише на Близькому Сході, а й на світовій арені.

Участь 42 держав на міжнародних переговорах у Джидді щодо України свідчить про надзвичайну зацікавленість світу у встановленні стійкого й тривалого миру.

Надзвичайно показовим моментом проведеної зустрічі стало те, що до неї принципово не була залучена Росія. Як зазначив координатор стратегічних комунікацій Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі “... росіяни мають побачити, що дедалі більше країн усвідомлюють те, що робить Президент Росії Путін — незаконна, спровокована агресія з цілковитим порушенням Статуту ООН”.

Другим показовим моментом зустрічі стала участь у її роботі спеціального посла КНР у справах Євразії Лі Хуея, який наприкінці заявив, що “інтенсивні контакти і комунікації всіх учасників щодо врегулювання української кризи… заслуховування думок і пропозицій всіх сторін сприяли тому, що відбулась подальша консолідація міжнародного консенсусу”. Аналітики США і Європи відзначили, що це є важливим позитивним кроком у подальшій ізоляції путінського режиму.

Говорячи про результати зустрічі в Джидді, керівник української делегації керівник Офісу Президента Андрій Єрмак зазначив: “Ми маємо дуже продуктивні консультації щодо ключових принципів, на яких має будуватися справедливий і міцний мир. У нас була надзвичайно чесна, відкрита розмова, під час якої представники кожної країни озвучили свою позицію й бачення. Були різні погляди, але всі принципово засвідчили відданість своїх країн Статуту ООН, міжнародному праву та повазі до суверенітету й непорушності територіальної цілісності держав. І саме на цих принципах побудована Формула миру Президента Зеленського, про яку ми докладно розповіли”.

Разом з тим, робота української делегації на зустрічі в Джидді з представниками країн Глобального Півдня переконала, що попереду ще багато кропіткої праці та їм потрібні додаткові роз'яснення. Українська делегація надала представникам 42 країн документ під назвою “Філософія української формули миру”. Він описує кожен з 10 пунктів формули В. Зеленського та має посилання на відповідні норми міжнародного права. Багато країн наголошували, що не може бути компромісів щодо територіальної цілісності, незалежності та суверенітету України. Але щодо деяких пунктів триває діалог. Важливим є пункт про справедливість. Він стосується притягнення до відповідальності російського політичного керівництва. Робота довкола Формули миру триватиме на кількох рівнях – у Києві на рівні послів, а також на наступних міжнародних форумах, які відбуватимуться найближчим часом, зокрема на саміті Великої двадцятки у вересні 2023 р. На першому етапі учасники зустрічі створять робочі групи для напрацювання конкретних рішень і домовленостей по кожному з пунктів формули В. Зеленського.

В цілому, говорячи про підтримку зустрічі в Джидді можна стверджувати, що вона стала дуже потужним ударом по Росії. Її учасники одноголосно сформували чітку загальну позицію світу щодо припинення війни. В основі цієї позиції — безумовне визнання територіальної цілісності й суверенітету Української держави. Стало очевидним, що Росія почала просування на Глобальний Південь, який вирішив позбутися впливу Кремля. Він все більше розуміє, що Росія продукує хаос, й наочним прикладом є військовий переворот в Нігері, зрив зернової угоди й шантаж голодом. Участь у зустрічі таких ключових країн цієї групи як Індія, Індонезія, Бразилія, ПАР, Бахрейн, Туреччина, Катар, Саудівська Аравія та інших країн переконливо засвідчила, що почався процес невпинного переходу країн Глобального Півдня на позиції усвідомлення того, що мир та міжнародний порядок можливий лише при збереженні територіальної цілісності України. На сьогодні перед українською дипломатією постало надважливе завдання — разом з своїми західними партнерами, передусім США та країнами ЄС, забезпечити послідовне витискання країн Глобального Півдня з ланцюжків обходу антиросійських санкцій, спрямування їх до позицій, близьких до розуміння миру, які висловлюють Україна і Захід.

Завідувач відділу історії країн Азії та Африки,
кандидат історичних наук, доцент
В.О. ШВЕД

Перейти до початку