>

Підтримка Австраліїєю України у війні з Росією

Австралія - країна й континент, яка розташована на іншому боці земної кулі від України. Але в період глобального розвитку Інтернету і соціальних мереж зокрема, новини облітають світ із швидкістю думки. Ганебний та безпідставний напад Росії на Україну став відомим в Австралїї так саме швидко, як в Європі та інших частинах світу. Австралійське суспільство не могли не вразити підступні дії Росії. Вже 1 березня 2022  р. прем'єр-міністр австралійського уряду Скотт Моррісон оприлюднив Заяву для медіа, включаючи як традиційні, так і нові медіа–ресурси: Twitter, Фейсбук, LinkedIn.

Скотт Моррісон відзначив, що дії Росії є грубим порушенням міжнародного права та Статуту ООН. У заяві також йдеться, що острівна держава надасть значну додаткову військову допомогу та надзвичайну гуманітарну підтримку, щоб допомогти народу України протистояти жорстокому вторгненню Росії.

Наголосимо, що Австралія солідарна з нашими друзями та партнерами, підтримуючи Україну та повністю засуджуючи Кремль за його неспровокований та невиправданий напад на свого сусіда. Показово, що ця держава надає близько 70 мільйонів доларів на закупку летальної військової допомоги для підтримки оборони України, включаючи ракети та зброю. У відповідь на особливий запит українського уряду Австралія надасть низку нелетальної військової техніки та медичних товарів. Її внески доповнять дії таких партнерів, як Сполучене Королівство, Сполучені Штати, Канада, Європейський Союз та інші європейські країни. Прем'єр-міністр австралійського уряду підтвердив наміри співпрацювати з найближчими партнерами й союзниками та через них, щоб потужно доповнити істотну підтримку з боку міжнародної спільноти.

Прем’єр-міністр запевнив, що Австралія Австралія готова надати подальшу гуманітарну допомогу для підтримки народу України, у тому числі біженців до сусідніх країн. 

20 березня 2022 р. уряд Моррісона зробив Заяву для медіа про Додаткову підтримку України. В ній йдеться, що Австралія розширирює свою підтримку Києву та накладає подальші санкції на Росію у відповідь на незаконну агресію проти України. Ці додаткові заходи скеровані на те, щоб РФ заплатила високу ціну за порушення нею Статуту ООН та нехтування міжнародним гуманітарним правом. З урахуванням невідкладності потреб Києва у військовій допомозі австралійський уряд розробив додатковий пакет поставок у розмірі 21 мільйонів доларів військової допомоги для українських збройних сил. Це збільшує загальну військову допомогу Австралії Україні до 100 мільйонів американських доларів.

Досить важливим є широкий підхід Австралії у диференціації гуманітарної допомоги різним категоріям постраждалих українців від російської агресії. Нині уряд Моррісона надає додаткові 30 мільйонів доларів США для надзвичайної гуманітарної допомоги. Цей внесок піде на захист жінок, дітей, людей похилого віку та інвалідів, і становитиме 65 мільйонів доларів. Щоб допомогти з вирішенням проблем освіти та критичних потреб захисту дітей, людей з особливими потребами та тих, хто стикається з ризиками гендерного насильства, Австралія забезпечить 10 мільйонів доларів через неурядові організації з австралійським гуманітарним партнерством. Також уряд цієї держави виділив 8 млн. американських доларів у фонд ООН для захисту жінок та дівчат щодо гендерного насильства; для вирішення продовольчих проблем через  Всесвітню продовольчу програму вносить 10 мільйонів доларів; для посилення реакції австралійських НУО та їх партнерів у регіоні надано 2 мільйони доларів на невідкладну допомогу Союзу. Також будуть податкові надходжеання пожертвувань затвердженим організаціям допомоги, які безпосередньо підтримують українських біженців у Польщі, Румунії, Словаччині та Угорщині.

Австралія проводить активну санкційну діяльність і станом на 10 квітня ц.р. встановила 476 санкцій, у тому числі щодо  багатьох олігархів, близьких до президента Путіна, а також щодо 33 підприємств, включаючи більшість банківських галузей Росії. Уряд встановив негайну заборону на австралійський експорт глинозему та алюмінієвих руд (включаючи боксити) до РФ. Цей захід спроможний обмежити здатність виробляти алюміній – критичний експорт для Росії. Остання отримувала від Австралії майже 20 % своїх потреб у глиноземі. Алюміній, як відомо, є обов’язковим матеріалом для авто, аерокосмічної, верстато-будівельної і будівельної галузей та критичним матеріалом у сфері озброєнь. Дані кроки демонструють тверду і рішучу позицію уряду Моррісона щодо режиму Путіна, який порушує міжнародне право, закони збройного конфлікту та здійснює знищення невинних цивільних осіб.

Надто важливим став заклик Президента України Володимира Зеленського надати бронетранспортери для ЗСУ під час виступу відеозв'язком у парламенті Австралії. Прем’єр-міністр якої Скотт Моррісон підтвердив вже 1 квітня 2022 р., що їх держава відправила бронетранспортери власного виробництва в Україну, що  держава, як цитує  Моррісона CNN, посилає свої молитви і бронетранспортери Bushmaster, свою зброю і боєприпаси та надсилає гуманітарну допомогу на своїх літаках C-17.

Крім того, Австралія підтримує енергетичну безпеку України, надаючи щонайменше 70 000 тонн термічного вугілля. Вартість вугілля та його доставка до пункту українського призначення буде виконана за рахунок австралійського уряду. Ці поставки допоможуть зберегти вугільні електроенергетичні виробництва, що працюють задля забезпечення промислових підприємств та потреб українського народу. Уряд Австралії опікується оперативним розв’язанням логістичних питань щодо цільового відвантаження вугілля через національну компанію Whitehaven, а також задіюючи українські й польські урядові та бізнесові структури, щоб забезпечити його успішне постачання. 

З метою допомоги українцям, які змушені втікати з України через військове вторгнення Росії, Австралія надає тимчасові гуманітарні візи нашим співвітчизникам, які прибули до острівної країни. Отримання цієї візи надасть можливість українцям протягом трьох років працювати, вчитися та отримувати доступ до Medicare. Загальна кількість віз для наших громадян сягає майже 4500. Нині понад 600 українців скористалися цими візами.

tank australia

Австралія разом з народом України знову закликає Росію припинити її несправедливе та незаконне вторгнення до України.  

 

Зернецька О.В. – доктор політичних наук, професор,

заввідділом глобальних та цивілізаційних процесів

ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України»

Перейти до початку