>

Подія вересня 2021: Створення оборонного союзу AUKUS у складі Австралії, Об’єднаного Королівства (Великобританії) та США стало знаковою подією

Після відео-конференції 15 вересня 2021 р. президент США Дж.Байден, прем’єр-міністри Австралії Скотт Моррісон і Великої Британії Борис Джонсон оголосили про створення нового союзу в сфері безпеки. Назва цього союзу постає із відповідної абревіатури  – AUKUS (Australia, United Kingdom, United States)

Офіційна мета союзу – оновлення та забезпечення спільної здатності протистояти загрозам XXI ст.

Головна сфера діяльності – розробка та виробництво новітніх озброєнь, співпраця у сфері розвитку та використання військових технологій. США, Велика Британія і Австралія мають намір захищати свої інтереси в Індо-Тихоокеанському регіоні. Співпраця учасників розрахована на горизонт 2030-х – 2040-х рр.

Союз США, Великої Британії та Австралії створюється з метою преференційного обміну передовими технологіями та контролю за їх використанням.

Політична мета – розвиток військового потенціалу для протистояння Китаю, а в перспективі – і Росії.

США, Велика Британія і Австралія спрощують обмін інформацією в ключових технологічних сферах, таких як штучний інтелект, кібернетичні та підводні системи, ударні засоби великої дальності.

За словами Дж.Байдена, учасникам союзу треба володіти найсучаснішими можливостями для боротьби із загрозами, що зростають.

Австралія замовляє будівництво атомних підводних човнів у США.

Прем’єр-міністр Австралії С.Моррісон заявив, що AUKUS формується як «партнерство, в якому наші технології, наші вчені, наша промисловість, наші сили оборони працюють разом, аби створити більш безпечний регіон, що в підсумку принесе користь усім».

Оборонний союз AUKUS розглядається як внутрішня замкнена структура, паралельна з альянсом QUAD (Чотирьохстороннім діалогом з питань безпеки) і незалежна від НАТО.

Цілі поточної діяльності

Фактичний зміст діяльності союзу AUKUS передбачає досягнення суттєвої воєнної переваги над Китаєм. Мова йде про системну підготовку до війни з КНР на Тихоокеанському театрі. 

США планують розміщення нових військових баз в Австралії.

Австралія замовляє в США атомні підводні човни, які мають забезпечити учасникам AUKUS суттєву перевагу в акваторії Тихого та Індійського океанів. Австралія одержить відповідні військові технології і будуватиме частину флоту на своїх верфях. Виробництво атомних підводних човнів сплачуватиметься за рахунок австралійського бюджету.

Деталі угоди будуть опрацьовані впродовж наступних 18 місяців. Основна увага буде приділена питанню про використання ядерного палива та ядерних реакторів державами цього союзу.

Австралія має найбільші в світі родовища урану, однак досі не використовувала ядерну енергію і навіть підписала угоду зі США, яка передбачає збагачення урану поза межами австралійської території. Ці питання будуть, напевно, переглянуті. Президент США Дж.Байден підтвердив, що Австралія не прагне доступу до ядерної зброї і буде використовувати одеоні технології тільки для силових установок. При цьому Австралія веде власну розробку гіперзвукових ракет.

Велика Британія зміцнює військове співробітництво зі США й розширює свою військову присутність в АТР.

Австралія розірвала угоду про будівництво дизельних підводних човнів з Францією, які не відповідають стратегічним завданням військового стримування КНР і Росії на Тихому океані. Враховується, що країни ЄС і НАТО не відіграють суттєвої ролі на стратегічному театрі в Азії та АТР.

Рішення Австралії про розірвання контракту на дизельні підводні човни з Францією викликало обурення з боку Парижу і було підтримано міністрами закордонних справ країн ЄС, які висловили солідарність з Францією на тлі відмови Австралії від купівлі французьких дизель-електричних підводних човнів на користь атомних човнів виробництва США та Великої Британії.

Таким чином, створення AUKUS знаменує формування «блоку англо-саксонських держав», який діятиме паралельно з НАТО, але він забезпечуватиме більш глибокий рівень стратегічного узгодження і військово-технічної співпраці, ніж той, який присутній у відносинах між США та європейськими країнами (окрім Великої Британії).

С.В.Толстов, зав. відділу трансатлантичних досліджень

Перейти до початку