>

Подія вересня 2020: Президентські дебати в США

29 вересня 2020 року в США в м. Клівленд, штат Огайо відбувся перший з трьох раундів президентських дебатів перед виборами глави держави, призначеними на 3 листопада 2020 р. між кандидатами від Республіканської та Демократичної партії, Д. Трампом і Дж. Байденом. Багато експертів впевнені, що прийдешні вибори визначать майбутній курс Сполучених Штатів. Безсумнівно дискусія політиків виявилася безпрецедентно емоційною. За даними «Голосу Америки», дебати дивилися близько 100 млн. американців. Через пандемію коронавіруса число глядачів в залі, в якому зазвичай на таких теледебатах збиралося кілька тисяч чоловік, було обмежено всього 80-100 спостерігачами. Всі вони перед входом в зал були перевірені на наявність коронавірусу.

Питання кандидатам в аудиторії ставив журналіст прореспубліканського каналу «Fox News» К. Уоллес. Перед дебатами модератор оголосив теми, яким планується приділити увагу. Всього тем було шість, на обговорення кожної було відведено по 15 хвилин. Відзначається, що кандидати не говорили про зовнішню політику, загрузнувши в суперечках про внутрішні проблеми країни. Теми на дебатах були наступними: 1. Досягнення і провали Д. Трампа і Дж. Байдена; 2. Доля Верховного суду США; 3. Епідемія коронавірусної інфекції; 4. Стан американської економіки; 5. Міжрасові відносини і заворушення; 6. Чесність і прозорість виборів.

Важливість дебатів для Д. Трампа і Дж. Байдена полягає в тому, щоб напряму звернутися до американських громадян, викласти свої погляди і розповісти про досягнення. Для Д. Трампа було важливо продемонструвати свої сильні сторони, особливо після того, як він не впорався з пандемією коронавіруса. Перед кандидатом в президенти США від Демократичної партії стояло завдання зберегти нинішній рейтинг, який, як показують опитування громадської думки, вище, ніж у його суперника.

Під час дебатів Д. Трамп використовував дві тактики. По-перше, він постійно перебивав Дж. Байдена, особливо коли той говорив про факти. А по-друге, Д. Трамп неодноразово називав Дж. Байдена «комуністом» і «прихильником вкрай лівих». Крім того, він провокував Дж. Байдена словами про його сина Хантера, який вів комерційну діяльність в РФ і КНР і зловживав наркотиками. Необхідно відзначити, що Д. Трамп зміг вивести Дж. Байдена з себе тільки тоді, коли торкнувся цієї особистої теми.

Що стосується Дж. Байдена, його увагу під час дебатів було зосереджено на пандемії коронавіруса і провалі Д. Трампа. Дж. Байден торкнувся цієї теми, щоб залучити всі сегменти американського суспільства. Дж. Байден звинуватив Д. Трампа в тому, що він ще в лютому 2020 р. знав, наскільки серйозна ця криза, що це смертельно небезпечне захворювання, але нічого не зробив. Більш того, він звинуватив його у відсутності чіткого плану боротьби з «COVID-19». Дж. Байден звернув увагу на нерівність, що викликана коронавірусною інфекцією, і непристойне збагачення мільярдерів в період пандемії, а також наслідки пандемії для середнього та робітничого класу. Дж. Байден звинуватив Д. Трампа в 200 тисячах смертей від пандемії в США. На що Д. Трамп тут же відповів, що забороною на в’їзд китайців з Китаю врятував кілька мільйонів життів. Він звинуватив Дж. Байдена в тому, що той був проти такого рішення Д. Трампа і називав його «ізоляціоністським».

Щоб привернути увагу афроамериканців, Дж. Байден заявив, що, на його думку, існує «несправедлива система» поводження з чорношкірими, і що він буде працювати з поліцією і цивільними активістами для вирішення цієї проблеми. У свою чергу Д. Трамп не давав темношкірим громадянам ніяких гарантій або хоча б запевнень, щоб залучити їх голоси на майбутніх виборах. Схоже, що він втратив надію залучити їхні голоси після своїх заяв під час акцій протесту, викликаних загибеллю Дж. Флойда від рук поліції США. Д. Трамп зробив ставку на білих громадян, особливо жителів півдня, підкресливши риторику «правоохоронних органів» і «правопорядку», і згадавши про збиток, який був нанесений демонстраціями. Американський лідер звинуватив Дж. Байдена в небажанні забезпечити дотримання закону, так як інакше той втратить підтримку крайніх лівих. Крім того, під час дебатів Д. Трамп заявив про те, що американські громадяни зможуть отримати вакцину від коронавірусу в жовтні 2020 р. але Дж. Байден і К.Уоллес вказали йому на те, що більшість вчених підтвердили, що це неможливо.       

Д. Трамп робив наголос на тому, що йому вдалося значно поліпшити економічну кон’юнктуру в Америці напередодні пандемії і забезпечити повторний підйом економіки і зайнятості в даний час. На противагу цьому Дж. Байден заявив, що ніякого зростання економіки до перемоги над коронавірусом бути не може, і піддав різкій критиці Д. Трампа, який «егоїстично квапиться з відкриттям підприємств і шкіл». Стосовно звинувачень, що з’явилися в пресі, в тому, що в 2016 р. та 2017 р. Д. Трамп заплатив усього 750 доларів податків президент заявив, що в дійсності заплатив за останні роки податків на «кілька мільйонів доларів».

 Опитування CNN після президентських дебатів показало, що шість глядачів з десяти вважають, що в президентських дебатах краще виглядав колишній віце-президент Дж. Байден, і лише 28% –  що перемогу здобув Д.Трамп. В опитуванні тих же виборців перед дебатами 56% сказали, що чекають кращого виступу від Дж. Байдена, а 43% – від Д. Трампа. Підсумковий результат виявився приблизно таким же, як 2016 р. після перших дебатів між Д. Трампом і Г. Клінтон. Тоді 62% вирішили, що дебати виграла Г. Клінтон, і лише 27% – що Д. Трамп. В цілому, невдоволення і роздратування – це головні почуття, що виникли у прихильників обох кандидатів. Наступні теледебати між Трампом і Байденом відбудуться 16 жовтня 2020 р. в Майамі (штат Флорида) і 22 жовтня 2020 року в Нешвіллі (штат Теннессі).


Фесенко М.В. доктор політичних наук, старший науковий співробітник,
провідний науковий співробітник
ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України»

Перейти до початку