>

ЧЕКАЛЕНКО Людмила Дмитрівна

Провідний науковий співробітник.

Доктор політичних наук, професор, полоніст, дипломат.

Дослідниця проблем міжнародних відносин, національної безпеки, процесів європейської інтеграції, зовнішньої політики України.

Вища освіта – Київський державний університет імені Тараса Шевченка, історичний факультет. Працювала в Адміністрації Президента України в Управлінні з питань зовнішньої політики, в Посольстві України в Російській Федерації, Національному інституті проблем міжнародної безпеки РНБО України, Дипломатичній академії України МЗС України, Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.

В Національній академії наук України з початку 1980-х рр. пройшла науковий шлях від лаборанта відділу до старшого наукового співробітника. З 2006 р. – професор кафедри європейської і євроатлантичної політики Дипломатичної академії України МЗС України, з 2014 – по 2017 рр. завідувач кафедри зовнішньої політики і дипломатії Дипломатичної академії України МЗС України. Викладала (за сумісництвом) в Національній академії державного управління при Президентові України, де за рейтингом викладачів посіла друге місце, а також в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Підвищувала кваліфікацію за кордоном: в Інституті міжнародних відносин Республіки Польща і Польському інституті дипломатії МЗС Республіки Польща (Варшава), Школі НАТО (Угорська Республіка), Естонській школі дипломатії (Естонія, м. Таллінн); на курсах англійської мови: Peace keeping English Project (2004, 2017 British Council).

Проф. Чекаленко Л.Д. поза науковою роботою викладає лекційні курси: «Європейська інтеграція», «Міжнародні відносини і світова політика», «ОБСЄ: історія і сучасність», «Зовнішня політика України», «Дипломатичний протокол», «Теорія міжнародних відносин». В якості гостьового професора працювала в Ягеллонському університеті (Краків) та Університеті імені Адама Міцкевича (Познань) в Республіці Польща, викладала також в дипломатичних школах Естонії, Угорщини, Польщі, Росії тощо).

Брала участь в роботі Консультаційного Комітету Президентів України і Республіки Польща в якості наукового консультанта (1994–1998 рр.). Експерт спільної комісії українських і польських істориків з написання підручників з гуманітарних дисциплін. Ініціювала започаткування державного свята України «День дипломата» 22 грудня (1997 р.). Перебуваючи на дипломатичній службі за дорученням Міністра – Надзвичайного і Повноважного Посла Г. Й. Удовенка сприяла просуванню кандидатури України на місце непостійного члена Ради Безпеки ООН (2000–2001 рр.); ініціювала проєкти розвитку співробітництва з країнами Європейського Союзу, пошуку альтернативних джерел енергії, зокрема у співпраці з Норвегією; посування України до набуття повноправного членства в міжнародних організаціях (ЄС, НАТО, Вишеградська четвірка, ЦЄІ, ЦЄФТА, Рада країн Балтійського моря тощо).

Сприяла виробленню критеріїв щодо захисту українських трудових мігрантів за кордоном; брала участь у розробці Закону України «Про основи національної безпеки України» (РНБОУ); у підготовці матеріалів щодо проблемних питань кордонів з Росією та Румунією (РНБОУ); врегулювання Придністровського конфлікту, засад стратегічного партнерства, європейської інтеграції тощо.

Проф. Чекаленко Л. Д. опублікувала понад 400 наукових і науково-популярних робіт, зокрема три наукові монографії, чотири підручники і навчальні посібники, брошури, статті тощо (//www.youtube.com/@user-ok4is2pp9k/featured">https://www.youtube.com/@user-ok4is2pp9k/featured; http://lyudmilache.at.ua/blog).

Публікувалася поза Україною в Республіці Польща, ФРН, Франції, Чеській Республіці, до 2010 р. в Російській Федерації; член спеціалізованих вчених рад із захисту докторських і кандидатських дисертацій з історії та політології, випустила 5 кандидатів наук з політології і докторів філософії.

Чекаленко Л.Д. нагороджена Почесною грамотою МЗС України і пам'ятною медаллю (2010 р.), Почесною грамотою Національної академії державного управління при Президентові України (2010 р.), Почесною грамотою НАН України (1992 р.), Пам'ятною медаллю «1500-річччя Києва» (1982 р.), медаллю НАН України «Ветеран праці» тощо.

За значний особистий внесок у розвиток національної освіти, підготовку кваліфікованих кадрів дипломатичної служби, багаторічну плідну педагогічну діяльність та високий професіоналізм Чекаленко Л.Д. Указом Президента України №751/2014 р. від 03 жовтня 2014 року присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України».

Володіє англійською, польською мовами.

Електронна адреса:

ORCID ID: 0000-0002-2819-9424

Перейти до початку