>

Подія лютого 2021 року: Про підсумки конференції консервативних політичних дій республіканської партії США

Щорічна Конференція консервативних політичних дій, яка відбулася в Орландо, шт.Флорида наприкінці лютого ц.р. та тривала три дні, однозначно підтвердила: Республіканська партія США залишається партією колишнього президента Д.Трампа. Конференція (з'їзд) відбувалася в дусі культу особи Трампа, була позбавлена будь-якої критики на його адресу та завершилася годинним виступом колишнього президента, за яким, таким чином, залишилося останнє слово. На зібранні також були представлені висхідні зірки республіканців, - усі затяті трампісти, включаючи губернатора Флориди Рона Десантіса та сенатора від штату Міссурі Джоша Хоулі, протестовані як потенційні кандидати на президентських виборах 2024 р.

Основні моменти Конференції дають підстави визначити  наступне:

1/ Трамп повністю контролює республіканську партію. Незважаючи на поразку на виборах 2020 р., уся робота Конференції оберталася навколо нього як центра республіканського всесвіту. Доповідачі одноманітно хвалили екс-президента за дійсні та уявні перемоги, навіть було представлено його золоту статую.  Трамп заперечив саму ідею створення ним нової партії та пообіцяв перемогу республіканцям на президентських виборах 2024 р. «Ми спочатку повернемо під свій контроль Палату представників Конгресу, а потім президент від Республіканської партії з тріумфом повернеться до Білого дому. Цікаво, хто це буде», - сказав він, прагнучи отримати запевнення у відсутності альтернативного лідера в лавах партії. Проведене організаторами конференції опитування її учасників показало: 55 % респондентів заявили, що проголосували б за Трампа на праймеріз (внутрипартійне голосування з висунення кандидата в президенти) 2024 р., а 95 % заявили, що хочуть, щоб республіканська партія продовжувала виконувати порядок денний і проводити політику Трампа. Такі результати не дивують, якщо зважити на процедуру відбору учасників конференції. Будь-хто з лідерів опозиції Трампу в лавах республіканців був виключений з числа запрошених до виступу на заході, їхні нечисленні симпатики відмовилися брати участь з зрозумілих причин.

2/ Майже половина учасників конференції бажали б отримати лідера – «нове обличчя» до 2024 р., втім такий кандидат у президенти мав би просувати політику Трампа. Сам Трамп лідирує з підтримкою 55 %, за ним слідує Десантіс - 21 %,  губернатор Південної Дакоти Крісті Ноем (яку називають Трамп у спідниці) - 4 %. Дональд Трамп-молодший має підтримку 8 % а колишній держсекретар Майк Помпео та сенатор Тед Круз (штат Техас) отримали по 7 %. Отже, на представленому на Конференції низовому рівні консервативного руху, що є базою республіканської партії, вважають, - кандидатом має бути або сам колишній президент, або затятий трампіст. Але слід брати до уваги, що долю президентських виборів в США вирішують не стійкі прихильники демократів або республіканців, а до 30 % виборців, так званих незалежних (без визначеної партійної орієнтації), які віддають голоси тому чи іншому кандидату в президенти. Саме їх вимогам має відповідати успішний кандидат. 

3/ На Конференції не були представлені жодним чином незгодні з Трампом республіканці. Згадане опитування показало: лише 3 % респондентів вважають - партія має  змінити курс Трампа,  2 % не впевнені, що його слід продовжувати. Низка доповідачів, включно з Трампом-молодшим, закликали якнайскоріше покласти край політичній кар'єрі  критиків екс-президента, тих, хто голосував за імпічмент, у тому числі однієї з лідерів республіканців в Палаті представників Ліз Чейні (штат Вайоминг). Сам Трамп користався будь-якою нагодою, щоб звинуватити у зраді своїх критиків-республіканців, називаючи їх поіменно.

4/ Дезінформація про вибори президента США 2020 р. продовжує широко використовуватися в публічній сфері. Незважаючи на наслідки дій Трампа  під час мітингу «Зупини крадіжку» (результатів виборів) біля Білого дому та спровокованих ним заворушень в Капітолії, Трамп продовжує говорити про свою перемогу на виборах. Але позови Трампа про широкомасштабну фальсифікацію виборів відхилили понад 60 судів та його власне міністерство юстиції. Дж. Байден був оголошений переможцем у конституційний спосіб за усіх належних підстав. На майбутнє республіканці вимагають змін процедури виборів, щоб різко обмежити кількість американців, які мають право голосувати.

5/ Трампізм, як це не прикро, нікуди не подінеться. Цьогорічна Конференція продемонструвала, що він залишатиметься стрижнем республіканської партії незалежно від того, збереже Трамп позицію її лідера чи відійде в тінь, поступившись більш прохідному в президенти претенденту-республіканцю. Колишній президент зображає трампізм як консервативну філософію, яка забезпечує  міцні кордони, тобто безпеку США, правопорядок, а також фіскальний та культурний консерватизм. Трамп та інші доповідачі «застерігають» від  загрози того, що вони назвали «соціалізмом», абсолютно безпідставно зображуючи Байдена і всю демократичну партію радикальними лівими.

Трамп прямо закликав до непримиренної політичної боротьби з демократами, а не співробітництва з ними заради вирішення насамперед нагальних проблем антиковідної кампанії та компенсації втрат, викликаних епідемією. Трамп стверджував, що Байден «спровокував масовий потік нелегальної імміграції в нашу країну, такий, якого ми ніколи не бачили раніше». Жодне з цих огульних обвинувачень не відповідають дійсності. І це підтверджують результати опитувань громадської думки. Більше 60 % респондентів позитивно оцінили перші кроки адміністрації Байдена, навіть близько 40 % прихильників республіканців дотримуються такої точки зору.

Враховуючи вищезазначене, слід розуміти, що для України, незважаючи на всі виклики, з якими має справлятися президент-демократ Дж.Байден, зараз відкривається «вікно можливостей», яке, цілком вірогідно, швидко зачиниться  у разі серйозних невдач його уряду. Щоб отримати прорив у американо-українських  відносинах бажано прискорити вирішення давно назрілих проблем реформування України, порядок денних якого добре знайомий нашим американським партнерам. Водночас слід позбутися ілюзій, що і з наступним президентом-республіканцем, якщо він прийде до влади 2024 року, Україна зможе отримати відповідну масштабам наших проблем підтримку. 


Підготував доктор історичних наук, головний науковий співробітник
Олександр Володимирович Потєхін
(за  матеріалами преси США).

Перейти до початку