>

США: розслідування спецпрокурора Мюллера по Kremlingate завершено

Головною подією не лише березня, але й дещо більше двох років президентства Дональда Трампа, принаймні для нього особисто, стало завершення розслідування спецпрокурора Мюллера щодо втручання Росії у президентські вибори США на стороні Трампа та за участю членів його передвиборчого штабу. Дане розслідування було своєрідним «домокловим мечем», який висів над Трампом. Наслідком цього стали обмеження його в діях щодо Росії, з якою він прагне установити взаємовигідні стосунки, але під тиском Конгресу змушений дотримуватися санкцій. Більш того, після лінчування-покаяння екс-юриста Трампа Майкла Коена в Конгресі, апогеєм чого став  заклик до молодих юристів сприймати його стан як приклад помилки і чого НЕ треба робити ні в якому разі. Президента екс-юрист називав шахраєм і «страшною людиною», якій здавалося б, не вистачає лише офіційного обвинувального вироку. 

Ці слухання також зіпсували можливі результати ще однієї події - передчасне завершення другого саміту Трампа з лідером КНДР Кімом- молодшим. Очікувані результати були дуже важливі для президента США. Адже він намагався заробити деякі бали на міжнародній арені на тлі високого рівня недовіри і мінімальної підтримки своєї політики американцями. Але так вже «випадково» співпало, що слухання Коена у Конгресі припали на перший день саміту у В’єтнамі, коли Трамп ще випромінював оптимізм і впевненість у позитивному результаті переговорів. Конкретних результатів очікували вже на другий день. Але громадяни США побачили шоу адвоката Коена у Конгресі.

Водночас «великий друг» Кім запропонував знищити лише деякі малозначні об'єкти ядерної інфраструктури в обмін на скасування абсолютно всіх економічних санкцій проти КНДР. А про знищення наявних у Пхеньяна ядерних зарядів взагалі не йшлося, на чому наполягала команда Трампа. То ж піти на таку угоду Трамп не міг. Така «вигідна» пропозиція стала уразливою для США і її президента.

 До цього перебігу подій варто додати ще й справу колишнього голови передвиборчого штабу Пола Манафорта, якому у березні місяці також винесли один обвинувальний вирок, і одразу розпочали нове кримінальне провадження. Тобто два ключові свідки по розслідуванні спецпрокурора Мюллера щодо зв'язків штабу Трампа з Кремлем під час президентської кампанії 2016 р., значно обтяжували становище президента.

Все це вказувало на те, що оприлюднення результатів розслідування знімає як мінімум перспективу Трампа переобиратися в 2020 р. на пост президента США, а як максимум – імпічмент, про який вже протяжний час мріють демократи. Однак все вийшло з точністю до навпаки. У своїх висновках, направлених генпрокурору США Роберт Мюллер не надав прямих доказів змови між Кремлем і командою Трампа.

Відповідно, вся історія  виявилася, як і стверджував сам Трамп, «полюванням на відьом». І тепер у нього є всі підстави повторювати це своїм противникам у політичній боротьбі. Умовно кажучи, всі два роки з самого початку президентства Дональда Трампа взимку 2017 р., ліберальні американські ЗМІ, включаючи такі медіагіганти як «CNN», «NYT», «Washington Post» та інші готували громадську думку американського суспільства до того, що Трамп є агентом Кремля, корупціонером і взагалі загрозою національній безпеці США. Але сталося все не так!

Віднині шанси Д.Трампа на переобрання у 2020 р. істотно зросли, принаймні на поточний момент. Більше того, Трамп миттєво розпочав контратаку на демократів в цілому, та на свого попередника Барака Обаму і суперника на перегонах Гіларі  Клінтон. За цього перебігу подій українська сторона знову може надати «козирну карту», але тепер вже адміністрації Трампа. Якщо в 2016 р. на фініші президентських перегонів у США передані головою НАБУ В.Ситником матеріали слідства про «амбарну книгу» А.Клюєва, в якій нібито були дані про виплачені «регіоналами» Манафорту мільйонах доларів, коштували Трампу як мінімум декількох відсотків підтримки виборців, то тепер настала черга адміністрації П.Порошенко «повернути борг», а в ідеалі й заручитись настільки бажаною підтримкою Трампа перед другим туром президентських виборів в Україні.

З цим пов'язане і скандальне інтерв'ю генпрокурора Луценко американському виданню «The Hill», в якому звинувачується посол США Йованович у тиску на українську владу. Вже стало зрозумілим, що інтерв'ю було погоджено з адміністрацією Трампа, яка відразу ж використовувала його в своїй інформаційній атаці на демократів. Але це вже зовсім інша історія.

Нині ж варто підкреслити, що республіканці спроможні згуртуватися навколо Трампа, адже президентська кампанія в США вже фактично стартувала.


Максим Ялі
кандидат політичних наук, старший науковий співробітник
ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України»

Перейти до початку