>

IV Всеукраїнська конференція індологів «Індія - 70 років незалежного розвитку: досягнення, проблеми, перспективи» (до Дня Республіки Індія), 30-31 січня 2018 року. Прес-реліз

30-31 січня 2018 р. у Державній установі «Інститут всесвітньої історії Національної академії наук України» була проведено IV Всеукраїнську конференцію індологів «Індія - 70 років незалежного розвитку: досягнення, проблеми, перспективи». Ця наукова конференція мала всеукраїнський формат і пройшла за широкої участі представників індійської сторони. Головна мета цього унікального форуму полягала в тому, щоб проаналізувати великі досягнення Індії за роки незалежності, а також визначити проблеми та перспективи подальшого розвитку цієї провідної світової та регіональної держави в сучасних умовах. Організаторами конференції виступили Всеукраїнська асоціація індологів, Державна установа «Інститут всесвітньої історії НАН України», Посольство Республіки Індія в Україні.

Ця наукова конференція високого рівня стала логічним продовженням І-ІІІ Всеукраїнських конференцій індологів, вона, як і попередні конференції, об’єднала фахівців-індологів з різних міст України (понад 70 учасників із 6 українських міст – Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Полтави, Луцька) та дипломатів і фахівців з Республіки Індія, що займаються вивченням українсько-індійських зв’язків і працюють у різних установах та організаціях України. Почесними учасниками конференції стали: Манодж Кумар Бгарті – Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Індія в Україні; Олег Євгенович Семенець – Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Індія (2001–2006 рр.), доктор філологічних наук, професор Київського національного лінгвістичного університету, член Ради директорів Української Асоціації зовнішньої політики; Вадим Вікторович Ковалевський – заступник директора Департаменту країн Азіатсько-тихоокеанського регіону Міністерства закордонних справ України; Вячеслав Григорович Ціватий – Перший проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Дипломатичної академії України при Міністерстві закордонних справ України (2004–2017 рр.), член правління Наукового товариства історії дипломатії і міжнародних відносин, Заслужений працівник освіти України; Рам Данге – представник Ради індійських підприємців в Україні «India Club», директор індійської компанії «Indrayani Overseas».

У роботі конференції, крім науковців ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України», також взяли участь представники Інституту філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України, Інституту сходознавства ім. А.Ю. Кримського НАН України, Інституту економіки та прогнозування НАН України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київського національного лінгвістичного університету, Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова, Київського національного університету культури і мистецтв, Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, Луганського національного аграрного університету. Основний склад учасників конференції представляли делегати – члени Всеукраїнської асоціації індологів, а також громадської організації «Товариство Україна – Індія» і Полтавського міського центру українсько-індійської дружби «Шанті».

Роботу Пленарного засідання конференції відкрила Президент Всеукраїнської асоціації індологів – Ольга Іванівна Лукаш. Вона представила почесних гостей конференції, подякувала всім слухачам за участь у ювілейному науковому заході, ознайомила із його концепцією і Програмою, розрахованою на два дні роботи конференції, та надрукованим до конференції збірником, що містив понад 50 тез наукових доповідей учасників заходу. Вона також показала презентацію найважливіших подій з історії розвитку індології в Україні за роки існування Всеукраїнської асоціації індологів, що супроводжувалася демонстрацією слайдів про найважливіші конференції, круглі столи (у тому числі за активної участі Президента Республіки Індія – Абдула Калама, 2005 р.), а також про Перший гуманітарний українсько-індійський науковий проект (2007 р.), ініційований та організований Всеукраїнською асоціацією індологів за сприяння НАН України та Посольства України в Індії, про важливі заходи, присвячені 25-річчю українсько-індійських дипломатичних відносин та 70-річчю незалежності Індії.

Першим з вітальним словом на конференції виступив Андрій Іванович Кудряченко, Директор Державної установи «Інститут всесвітньої історії НАН України», доктор історичних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України. У своїй промові він підкреслив значення найбільшої демократії світу – Республіки Індія – для сучасного світового розвитку. Говорячи про досягнення країни, А.І. Кудряченко наголосив на тому, що Індія являє собою яскравий приклад давньої самобутньої цивілізації, яка унікальним чином об’єднує в собі традиціоналізм та модернізацію. Ії сучасні досягнення вражають: Індія перебуває на передових рубежах інформаційних технологій, досліджує космос, успішно розвиває економіку. Вона здійснює зважену, добре обмірковану та перевірену часом зовнішню політику, що вдало адаптується до сучасних складних умов світового розвитку. Директор Інституту також відзначив, що толерантність індійського народу поряд зі збереженням надбань релігійно-філософського, культурно-ціннісного потенціалу являє собою приклад для багатьох народів сучасного світу, у тому числі для України.

З наступним привітанням до учасників конференції звернулася також Валентина Федорівна Устінова, Віце-президент громадської організації «Товариство Україна – Індія». Вона високо оцінила діяльність Всеукраїнської асоціації індологів у напрямі відродження та подальшого розвитку індології в Україні і відзначила, що з дня утворення Асоціації (24 січня 2000 р.) було проведено понад 200 наукових та науково-популярних заходів, серед яких – міжнародні наукові конференції, важливі міжнародні проекти, круглі столи, семінари, зустрічі з відомими фахівцями з проблем стародавньої та сучасної історії, зовнішньої та внутрішньої політики, культури та мистецтва Індії. В.Ф. Устінова наголосила, що свою діяльність у сфері розвитку українсько-індійських зв’язків обидві організації – Всеукраїнська асоціація індологів та ГО «Товариство Україна-Індія» здійснюють у тісному й дружньому контакті на основі всебічного сприяння та творчої взаємодії з науковцями Національної академії наук України.

В’ячеслав Олександрович Швед, завідувач відділу історії країн Азії та Африки ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України», кандидат історичних наук, доцент у своєму вітальному слові відзначив, що найважливішою подію на міжнародному форумі в Давосі 23 січня 2018 року був виступ прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді, саме на цьому надзвичайно важливому форумі Індія запропонувала «нову філософію життя». Досягнення і сподівання Індії корелюються з інтересами та сподіваннями українців та України, яка прагне розширення відносин з Індією і сподівається на розвиток стратегічного партнерства. В.О. Швед також звернув увагу на роль і значення діяльності Всеукраїнської асоціації індологів та її Президента О.І. Лукаш (що була нагороджена особливою грамотою та подякою Посольства Республіки Індія) у плідному розвиткові українсько-індійських відносин та індології в Україні.

Рам Данге, представник Ради індійських підприємців в Україні «India Club», директор індійської компанії «Indrayani Overseas» також виступив з вітальним словом і висловив сподівання щодо практичних можливостей зміцнення та розвитку індійсько-українських економічних, наукових, освітніх та культурних зв’язків. Індійські бізнесмени й надалі будуть підтримувати українських індологів, – підкреслив він і побажав успіхів українським вченим у вивченні Індії та висловив сподівання, що в Індії зростатиме кількість учених, які займатимуться вивченням України.

Першу наукову доповідь на Пленарному засіданні на тему «Індія – 70 років незалежного розвитку: досягнення, проблеми, перспективи» проголосив Манодж Кумар Бгарті, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Індія в Україні. У вступі він підкреслив, що його доповідь побудована на основі виступу Прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді: «Створення спільного майбутнього у переламному світі» (м. Давос, 23 січня 2018 р.). Зокрема, пан Посол відзначив, що в сучасному світі змінюється баланс економічної спроможності та політичної влади. Очевидним є існування серйозних викликів, пов’язаних зі стабільністю та безпекою у світі. Швидкозмінні технологічні трансформації є водночас і деструктивним викликом, який виявляється у сфері кібербезпеки та ядерної безпеки, часто країнам не вистачає бажання досягати консенсусу в цьому напрямі. Іншим викликом, за словами Посла, є тероризм, який виявляється у знищенні людей на основі сумнівних «принципів», тероризм особливо руйнує життя молоді, а також мільйонів інших мешканців нашої планети. Третім викликом для сучасного світу він визначив те, що країни світу зосереджені на своїх  проблемах. Як наслідок міжнародні організації, наприклад, СОТ, створюють тарифи та тарифні бар’єри, через це транскордонні інвестиції в більшості країн світу скорочуються. Для державних діячів відповідь на виклики полягає в тому, аби зробити політику країн гнучкою до змін часу. Пан Посол також детально охарактеризував досягнення та зміни у внутрішній політиці Індії за часів нового індійського уряду Нарендри Моді та відзначив досягнення індійсько-українських відносин.

Олег Євгенович Семенець, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Індія (2001-2006 рр.), у своїй науковій доповіді на Пленарному засіданні «Індія за роки незалежності: розвиток науки та освіти» відзначив, що за умов існуючих регіональних та безпекових викликів сучасності розвиток науки і технологій має для Індії вирішальне значення. У цьому ракурсі в доповіді були розглянуті основні потреби і завдання, що постали перед Індією у сфері науки, технології і підготовки кадрів у постколоніальний період. У доповіді було проаналізовано ефективні організаційні заходи індійського уряду, що забезпечили успішне створення необхідної дослідно-впроваджувальної та промислової інфраструктури; приділено увагу розвитку стратегічних секторів, що відіграють вирішальну роль у зміцненні національної безпеки Індії, а саме, оборонного сектору, енергетики, у першу чергу ядерної, космічних досліджень і ракетобудування, інформаційних технологій, біотехнологій та забезпечення продовольчої безпеки, медичних досліджень, фармакології тощо. Також були розглянуті питання забезпечення Індії кадрами науково-технологічного сектору, створення в країні відповідної освітньої інфраструктури, а також охарактеризовані питання підготовки національних кадрів за межами Індії.

Олена Анатоліївна Борділовська, доктор політичних наук, доцент кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка у своїй доповіді «Внутрішня політика Н. Моді – «мобіноміка»: реформи і соціальні перетворення» окреслила особливості реалізації внутрішньої політики Індії нинішнім прем’єр-міністром Індії Н. Моді, людиною, яка викликає неоднозначні оцінки серед представників політичної еліти країни. У доповіді були окреслені його досягнення на цій посаді, зокрема в сприянні політичному об’єднанню країни з усталеним федеративним устроєм, проведенні фінансової реформи, підтримці передових технологій, боротьбі за екологічне чисте середовище країни тощо. Однією з найперших його ініціатив стала програма «Виробляй в Індії», націлена на активне залучення іноземних інвесторів за умов подальшої лібералізації і прозорості ведення бізнесу, створення спеціальних пільг і преференцій. Індія має, за задумом Моді, перетворитися на світову промислову кузню, для чого в неї є величезні ресурси, зокрема ідеальний трудовий резерв: дешева і кваліфікована робоча сила, в переважній більшості – амбітна молодь.

У науковій доповіді Вячеслава Григоровича Ціватого «Зовнішня політика Індії: історичний традиціоналізм та національні особливості» були викладені основні принципи, цілі, напрями, завдання зовнішньої політики Індії в контексті теоретичних надбань сучасної теорії міжнародних відносин. У доповіді відзначалося, що зовнішня політика та модель дипломатії сучасної Індії мають традиційні історичні коріння, вони формувалися протягом багатьох століть та тисячоліть. Основні принципи сучасної зовнішньої політики країни, її головні завдання та модель дипломатії були розроблені Індійським національним конгресом (ІНК) ще на етапі боротьби за суверенітет. У багатьох випадках вони можуть слугувати найкращими світовими зразками. В їх історичній основі закладено європейські традиції та інституціональні моделі побудови органів зовнішніх відносин і підготовки дипломатичних кадрів. Основними пріоритетами дипломатичної діяльності для сучасної Індії є політика так званої «м’якої сили» – публічна, культурна и гастрономічна (кулінарна) дипломатія, у тому числі йога. За умов нових викликів та загроз поліцентричного світу XXI ст. Індія акцентує увагу на багатосторонній дипломатії, що, безперечно, сприяє її міжнародному і політико-дипломатичному авторитету серед провідних держав світу та регіону.

Програмою конференції було передбачено роботу чотирьох секцій, а саме «Історія Індії», «Релігії і філософії Індії», «Мова і література Індії», «Культура і мистецтво Індії», що плідно працювали два дні. Кожен з учасників конференції мав можливість повною мірою виступити і висловити власну думку з будь-якого питання. Дружня, толерантна атмосфера роботи секцій сприяла успішній діяльності всіх учасників конференції. На секціях було заслухано та обговорено 35 наукових доповідей та виступів, низка з них супроводжувалася демонстрацією слайдів, що викликали великий інтерес слухачів.

Оргкомітетом конференції була організована виставка наукових та науково-популярних видань з індійської проблематики, що працювала під час роботи і Пленарного засідання (Великій конференц-зал НАН України, вул. Володимирська, 55), і наукових секцій (ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України», вул. Леонтовича, 5). На виставці були представлені останні наукові роботи фахівців-індологів з різних напрямів індології, збірники наукових праць «Індія: давнина і сучасність» (вип. І; вип. ІІ), нові підручники з вивчення мови гінді, останні видання Київської духовної академії свідомості Крішни, нові іноземні видання з різноманітних проблем дослідження Індії. Представлені видання дали можливість учасникам конференції детально ознайомитися з новою українською та іноземною літературою, присвяченою індійській тематиці.

За запрошенням Посла республіки Індія урочисте закриття конференції відбулось у Посольстві Республіки Індія в Україні. Під час закриття конференції з аналізом результатів роботи Пленарного засідання та роботи наукових секцій виступили Посол Республіки Індія М.К. Бгарті, директор ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України» А.І. Кудряченко, Президент Всеукраїнської асоціації індологів О.І. Лукаш, керівники (модератори) наукових секцій – О.А. Борділовська, Ю.Ю. Завгородній, К.В. Довбня, В.Ф. Устінова, представник Ради індійських підприємців в Україні «India Club», директор індійської компанії «Indrayani Overseas» Р. Данге. У своїх виступах вони дали високу оцінку проведеної конференції, висловили низку пропозицій та рекомендацій щодо поліпшення і активізації українсько-індійських гуманітарних відносин та подальшого розвитку наукових досліджень у галузі індології. Конференція завершилася цікавою культурною програмою, організованою за сприяння Федерації індійських танців в Україні та ГО «Товариство Україна-Індія». Делегати та гості конференції мали унікальну можливість послухати чарівну індійську музику та подивитись чудові індійські танці у виконанні випускниць шкіл індійського танцю в Україні. Завершилася конференція презентацією та врученням делегатам та гостям надрукованих матеріалів конференції (Тези IV Всеукраїнської конференції індологів «Індія – 70 років незалежного розвитку: досягнення, проблеми, перспективи», 30-31 січня 2018 р., м. Київ (До Дня Республіки Індія) – К.: ПФ «Фоліант», 2018. – 80 с.).

Download attachments:
Перейти до початку