>

CHEKALENKO Lyudmila Dmitrievna

Doctor of Political Science, Professor.

ЧЕКАЛЕНКО Людмила Дмитрівна

Дослідниця проблем міжнародних відносин, процесів європейської інтеграції і зовнішньої політики України. Завідувач кафедри зовнішньої політики і дипломатії Дипломатичної академії України при Міністерстві закордонних справ України, заслужений діяч науки і техніки України. Викладає навчальні курси: «Європейська інтеграція», «Міжнародні відносини і світова політика», «ОБСЄ: історія і сучасність»,«Зовнішня політика України», «Дипломатичний протокол», «Теорія міжнародних відносин».

Вища освіта – Київський державний університет імені Тараса Шевченка, історичний факультет. Науковий співробітник Інституту світової економіки  і міжнародних відносин НАН України. Працювала в Адміністрації Президента України в Управлінні з питань зовнішньої політики, в Посольстві України в Російській Федерації, Національному інституті проблем міжнародної безпеки РНБО України.

З 2006 року — професор кафедри європейської і євроатлантичної політики, 2010 — професор кафедри регіональних систем та європейської інтеграції, з 2014 — завідувач кафедри зовнішньої політики і дипломатії Дипломатичної академії України МЗС України. Викладала (за сумісництвом) в Національній академії державного управління при Президентові України, де за рейтингом викладачів посіла друге місце, а також в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Підвищувала кваліфікацію за кордоном: в Інституті міжнародних відносин РП і Польському інституті дипломатії МЗС Республіки Польща (Варшава), Школі НАТО (Угорська Республіка), Естонській школі дипломатії (Естонія, м. Таллінн), на курсах англійської мови: Peace keeping English Project (2004, British Council).

Чекаленко Л.Д. в якості запрошеного професора викладає навчальні курси "Зовнішня політика України", "Європейська інтеграція" в дипломатичних школах інших країн (Естонії, Росії, Польщі тощо).

Брала участь в роботі Консультаційного Комітету Президентів України і Республіки Польща в якості наукового консультанта (1994–1998). Експерт спільної комісії українських і польських істориків (з написання підручників з гуманітарних дисциплін). Ініціювала і разом з колегами (Володимир Фуркало, Віктор Воронін) аргументувала започаткування державного свята України «День дипломата» 22 грудня (1997). Перебуваючи на дипломатичній службі за дорученням Міністра – Надзвичайного і Повноважного Посла Г. Й. Удовенка сприяла просуванню кандидатури України на місце непостійного члена Ради Безпеки ООН (2000–2001); ініціювала проекти розвитку співробітництва з країнами Європейського Союзу, пошуку альтернативних джерел енергії, зокрема у співпраці з Норвегією; посування України до набуття повноправного або асоційованого членства в міжнародних організаціях (Вишеградська четвірка, ЦЄІ, ЦЄФТА, Рада країн Балтійського моря тощо).

Сприяла виробленню критеріїв щодо захисту українських трудових мігрантів за кордоном; брала участь у розробці концепції і проекту Закону України «Про основи національної безпеки України» (РНБОУ); у підготовці матеріалів щодо проблемних питань кордонів з Росією та Румунією (РНБОУ); врегулювання Придністровського конфлікту, засад стратегічного партнерства, європейської інтеграції тощо.

Проф. Чекаленко Л. Д. викладацьку роботу поєднує з науковою. Має понад 300 наукових робіт, зокрема монографії, підручники, навчальні посібники, брошури, статті тощо, що розміщені на авторському сайті: http://lyudmilache.at.ua/blog.

Публікувалася поза Україною в Республіці Польща, ФРН, Франції, Чеській Республіці, Російській Федерації, член спеціалізованих вчених рад із захисту докторських і кандидатських дисертацій з історії та політології.

Чекаленко Л. Д. нагороджена Почесною грамотою МЗС України і пам'ятною медаллю (2010), Почесною грамотою Національної академії державного управління при Президентові України (2010), Почесною грамотою НАН України (1992), Пам'ятною медаллю «1500-річччя Києва» (1982), медаллю НАН України «Ветеран праці» тощо.

За значний особистий внесок у розвиток національної освіти, підготовку кваліфікованих кадрів дипломатичної служби, багаторічну плідну педагогічну діяльність та високий професіоналізм Чекаленко Л.Д. Указом Президента України №751/2014 р. від 03 жовтня 2014 року присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України».

Перейти до початку