>

Знакова подія серпня-2019: Офіційний візит прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу в Україну

19-20 серпня 2019 р. відбувся офіційний візит прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу в Україну. Загалом приїзд ізраїльського прем’єра символізував суттєве потепління двосторонніх відносин, позначених низкою розбіжностей і невирішених питань. Попередній візит такого рівня відбувся аж 20 років тому.

Політичні оглядачі звертають увагу на те, що візит Б. Нетаньягу переслідував передвиборні цілі й був організований напередодні виборів у парламент Ізраїлю (Кнессет), призначених на 17 вересня. У передвиборчих перегонах очолювана Б. Нетаньягу партія «Лікуд» розраховує привернути більше голосів переселенців з країн пострадянського простору.

На порядку денному українсько-ізраїльських відносин знаходиться декілька питань, що потребують вирішення. Зокрема проблемою, що зачіпає багатьох українських громадян, є відмови при в’їзді до Ізраїлю попри запровадження безвізового режиму, коли громадян України невмотивовано завертають при перетині кордону.

За інформацією Держприкордонслужби України, у 2017 році до Ізраїлю не впустили 4,5 тис. українців, у 2018 році – 3,5 тис., а  з початку 2019  року на ізраїльському кордоні завернули 2,6 тис. Для порівняння – кількість ізраїльтян, яким було відмовлено у в’їзді до України, в 2018 році становила 200 осіб, а в 2019 році – бл. 700. 11 липня 2019 року було підписано Декларацію про інтенсифікацію співробітництва між міністерствами внутрішніх справ двох країн. Цей аспект посідав вагоме місце на перемовинах В. Зеленського та Б. Нетаньягу. Хоча це питання не привернуло значної уваги вітчизняних і зарубіжних аналітиків, воно залишається важливим для туристів і прочан. Адже щорічний пасажиропотік між Україною та Ізраїлем становить бл. одного мільйона осіб і збільшується по мірі допуску до авіаперевезень компаній-лоукостерів.

Під час візиту Б. Нетаньягу було підписано декілька двосторонніх документів, зокрема меморандум між Міністерством аграрної політики та продовольства України та Міністерством сільського господарства та розвитку сільських територій Держави Ізраїль щодо співпраці у сфері сільського господарства та угоду про сприяння вивченню івриту в навчальних закладах України та української – в Ізраїлі. Обговорювалися питання, пов’язані з ратифікацією і запровадженням двосторонньої Угоди про вільну торгівлю. Під час перемовин сторони домовилися про потенційне її розширення на сферу послуг та створення в столицях двох держав центрів високотехнологічного розвитку.

Окремим пунктом на переговорах було прискорення ратифікації Угоди з пенсійного забезпечення громадян, які виїхали з України на постійне помешкання до Ізраїлю до 24 серпня 1991 р. Ця угода була підписана ще в 2008 р. й поширюється на колишніх українських пенсіонерів, інвалідів і ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС.

За свідченням В. Зеленського, під час зустрічі з Б. Нетаньягу щільне місце займати питання війни і безпеки, адже в цих питаннях Ізраїль «розбирається краще за інших», і Україна буде «приймати до уваги» його досвід у цій царині. Хоча висловлювалися непоодинокі припущення, що  Б. Нетаньягу може взяти на себе певну посередницьку роль у контактах між В. Зеленським і В. Путіним з приводу припинення воєнного конфлікту на Донбасі, Б. Нетаньягу дав зрозуміти, що такі розмови наразі передчасні.

Залишаються невизначеними і перспективи активізації військово-технічного співробітництва між Україною та Ізраїлем. Є непоодинокі приклади закупівлі Україною окремих видів ізраїльського озброєння і військової техніки. Проте закуповувати озброєння в потрібній кількості за власні кошти уряд України не може, а Ізраїль не відкриває для України кредитні лінії, у тому числі – аби не загострювати стосунки з російським керівництвом. Для Ізраїлю співпраця з Москвою принципово важлива, оскільки через війну в Сирії від цього залежить безпека північних районів країни.

Українська сторона не має наміру переносити своє посольство чи консульство з Тель-Авіва до Єрусалиму, який, попри заперечення палестинців і невизнання багатьма країнами світу, ізраїльське керівництво проголосило столицею держави. Однак Б. Нетаньягу задовольнився наміром української сторони відкрити в Єрусалимі «офіс з впровадження інновацій».  

Торговельно-економічний напрям залишаються головним у двосторонніх відносинах. Час покаже, чи стане планована зона вільної торгівлі вигідною для України, якою буде динаміка співпраці у військово-технічній сфері, та наскільки обтяжливою для українського бюджету стане виплата пенсій ізраїльтянам, які колись жили в Україні. Що стосується полегшення умов в’їзду до Ізраїлю, якщо, звичайно, ізраїльська сторона виконає свої обіцянки, їх незабаром зможуть відчути українські туристи і прочани.


Кандидат політичних наук, старший науковий співробітник
 ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України»
Мітрофанова Оксана Олександрівна

Перейти до початку