>

Знакова подія червня-2019: Нова криза у Перській затоці

Відносини між США та їх союзником Ізраїлем і Іраном не раз переживали кризові часи.  Передусім це обумовлено ядерною програмою Тегерана та його анти-ізраїльською політикою.

7 серпня 2018 р. США ввели санкції проти Ірану, які були запроваджені після відмови США від підписаної у 2015 р. ядерної угоди між США, Росією, Китаєм, Францією, Великою Британією, Німеччиною, ЄС, Китаєм і Іраном щодо фактичної відмови Тегерана від ядерної програми, згідно положень так званого Спільного всеосяжного плану дій.

Президент Д.Трамп називав дану угоду «жахливою» і при першій нагоді відмовився від неї. 4 листопада 2019 р. США запровадили другий етап санкцій, які охопили фактично всі галузі іранської економіки і банківської системи. США вимагали від Ірану підписати нову ядерну угоду, відмовитися від розробки ракет, припинити фінансування організації «Хезболла», руху ХАМАС, припинення анти-ізраїльських провокацій.

У червні 2019 р. розпочалася нова криза у Перській затоці. 13 червня 2019 р. в Оманській затоці стався інцидент, в ході якого було підпалено 2 арабських танкери. США, Ізраїль і Саудівська Аравія одразу звинуватили Іран в організації теракту. Верховний представник ЄС з іноземних справ Ф.Могеріні закликала до стриманості в оцінці інцидента в Перській затоці. МЗС Німеччини також утримався від висновків щодо винуватців. Зазначимо, що ЄС зацікавлений у тиску на Іран, але закликає до уникнення ескалації конфлікту.

16 червня наслідний принц Саудівської Аравії Мохаммед Бен Салман заявив, що його країна готова відповісти на будь-яку загрозу своїм інтересам.

Того ж дня Велика Британія заявила, що готова надіслати 1000 своїх спецназівців для захисту британських кораблів у Перській затоці.

Зі свого боку, США розпочали підготовку до військового удару по Ірану. Президент США Д.Трамп привів у бойову готовність всі американські авіаносці у Перській затоці. Удар по Ірану було заплановано на 25 червня. Прихильниками удару були держсекретар США Майк Помпео та радник президента Джон Болтон. Було змінено в.о. міністра оборони США Патріка Шанахана. Новий в.о. керівника Пентагону колишній командувач сухопутних військ США Марк Еспер 24 червня заявив про готовність США до атаки 25 червня. Міністр закордонних справ Ірану Мохаммед Заріф звинуватив Вашингтон у навмисній ескалації конфлікту.

В останній момент президент США Д.Трамп відмінив військовий удар по Ірану. Як заявив президент США  в інтерв’ю своєму улюбленому телеканалу Fox News, він ухвалив зазначене рішення після того, як йому доповіли, що американський удар по Ірану може призвести до 150 іранських жертв серед мирного населення. В згаданій ситуації важко однозначно говорити, що стримало Д.Трампа, але ймовірно припустити, що мотиви були серйозні.

З іншого боку, прем’єр-міністр Ізраїлю Б.Нетаньягу заявив, що Єрусалим готовий до рішучої відповіді на можливу агресію Ірану. Слід зазначити, що така відповідь може бути масивною, але точковою, оскільки Ізраїль, на відміну від Ірану, неспроможний вести тривалу війну.

Варто зазначити, що очевидно конфлікт з Тегераном не входить у передвиборну стратегію Д.Трампа. Стримування Ірану Д.Тамп вирішив робити мирними дипломатичними і економічними санкційними методами. Своє слово має сказати і міжнародна дипломатія.


Кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник
ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України»
Гуцало Сергій Євгенович

Перейти до початку