>

Візит Президента України Володимира Зеленського в Туреччину

7 липня 2023 року відбувся офіційний візит президента України В. Зеленського в Туреччину, який став важливим кроком на шляху подальшого розвитку двосторонніх міждержавних відносин. Програмою візиту були передбачені зустрічі з Президентом Турецької Республіки Р.Т. Ердоганом і Вселенським патріархом Варфоломієм. Темою переговорів стали «зерновий коридор», майбутній саміт НАТО і безпекові питання, ситуація в окупованому Криму, повернення українських полонених і дітей, незаконно вивезених до РФ.

На початку переговорів В. Зеленський привітав Р.Т. Ердогана з переобранням на посаду Президента Турецької Республіки й висловив подяку йому особисто, його команді та всім турецьким громадянам за прагнення миру й безпеки для обох народів. Під час зустрічі лідери двох держав докладно обговорили ситуацію, що склалася в Чорноморському регіоні та Європі загалом. Сторони заявили про неприпустимість порушення законних інтересів України й Туреччини. Голова української держави подякував турецькій стороні за підтримку Чорноморської зернової ініціативи та гуманітарної ініціативи «Зерно з України» й наголосив на необхідності і далі разом допомагати світу протистояти голоду й соціальному хаосу в тих країнах, у яких ситуація з продовольчою безпекою критична. Також В. Зеленський наголосив на неприпустимості поводження РФ так, «ніби їй належить усе Чорне море», блокуючи українські судна і здійснюючи інші агресивні кроки. Двома сторонами обговорювалися спільні проекти у різних сферах, які зміцнять безпеку, сприятимуть збільшенню кількості робочих місць та економічному зростанню. Окремим питанням розглядалася ситуація в окупованому Росією Криму, зокрема, теперішнього використання півострова як плацдарму для загроз і небезпек. Президент В. Зеленський висловив жаль з приводу жорстоких репресій і утисків кримськотатарського народу з боку Росії. Лідер Туреччини подякував В. Зеленському за його діяльність щодо гарантування прав кримськотатарського народу. У контексті співпраці в межах НАТО, зокрема підготовки до саміту у Вільнюсі, В. Зеленським було порушено питання щодо запрошення нашої держави до членства в Альянсі. У відповідь Р.Т. Ердоган зазначив, що Україна заслуговує стати членом НАТО.

Торкаючись питання українських військовополонених, Президент України акцентував увагу на важливій ролі Туреччини й особисто Р.Т. Ердогана у вирішенні цієї проблеми. Зі свого боку президент Туреччини зазначив, що його країна докладала всіх можливих зусиль, щоб запобігти російській агресії проти України, а після її початку заявила про неприйнятність цієї несправедливої війни, яка суперечить міжнародному праву. Він висловив співчуття у зв’язку із загибеллю українців і в черговий раз підкреслив, що підтримує територіальну цілісність, суверенітет й незалежність нашої держави. Крім того, Р.Т. Ердоган заявив про готовність надавати необхідну допомогу для відновлення України, зокрема, за участі турецьких будівельних компаній, готових взяти участь у відбудові нашої країни. За його словами, Туреччина надає Україні конкретну допомогу в політичній, економічній, гуманітарній і технічній сферах, а також докладає значних зусиль для завершення війни шляхом переговорів на засадах міжнародного права.

Ситуація в Україні також обговорювалася під час зустрічі Президента В. Зеленського з патріархом Варфоломієм. Патріарх висловив побажання, щоб в Україні скоріше настав мир. «Зокрема, хотілося б, щоб українські діти, яких вивезли до Росії, якнайшвидше повернулися на батьківщину. Ми молимося про це і звертаємось із цим питанням до російського уряду. Діти мають якнайшвидше повернутися на свою батьківщину, у свої будинки, до своїх матерів та батьків», - зазначив Варфоломій.

Емоційним завершенням візиту стало повернення В. Зеленського в Україну спільно з командирами полку «Азов» та інших підрозділів, які героїчно обороняли Маріуполь, а потім згідно з угодою, ініційованою українською стороною і підтриманою Р.Т. Ердоганом, були інтерновані до кінця війни на територію Туреччини. Рішення турецького лідера піти на зустріч проханню свого українського колеги і відпустити на батьківщину українських військових стало ще одним реальним підтвердженням його слів, що турецько-українська дружба лише посилюється.

Візит викликав значний інтерес з боку вітчизняних і закордонних ЗМІ. Так, The Guardian зазначила, що «Президент Володимир Зеленський заручився вирішальною підтримкою Туреччини прагнень України вступити в НАТО, хоча Джо Байден сказав, що не вважає, що серед членів Альянсу існує «одностайність» щодо того, що Україні слід приєднатися до організації під час вторгнення Росії». Журналісти The New York Times акцентували увагу на заяві Президента Туреччини Р.Т. Ердогана, яку той зробив за підсумками візиту. Він заявив, що після зустрічі з лідером України буде працювати над тим, щоб продовжити чорноморську зернову угоду на триваліший час. У статті в Рolitico, зокрема, йдеться про те, що Р.Т. Ердоган підтримав членство Києва в НАТО та запропонував надійний захист незалежності України, заявивши, що захоплення Росією української території суперечить міжнародному праву. Канал новин Аljazeera проявив увагу до ситуації щодо повернення на батьківщину Президентом В.  Зеленським командирів колишнього українського гарнізону в Маріуполі, які після російського полону перебували в Туреччині. Це також викликало жваву і очікувану реакцію з боку російських мас-медіа, яку можна дефінувати як безсилу злостивість.

Офіційний візит голови української держави в Туреччину можна оцінити як цілком успішний, про це говорить спільна позиція обох лідерів з питань регіональної та загальноєвропейської безпеки, зокрема членства України в НАТО, досягнення домовленостей про подальшу співпрацю в оборонній та інших важливих сферах, що є також свідченням перспектив подальшого поглиблення співробітництва між обома країнами.

О. Аулін, старший науковий співробітник відділу історії країн Азії та Африки

Перейти до початку