>

Знакова подія жовтня-2019: Нові небезпечні параметри сирійської війни

7 жовтня президент США Дональд Трамп оголосив намір вивести американські війська з півночі Сирії.

Згадана нова ситуація не залишилася поза увагою турецького керівництва і 9 жовтня президент Туреччини Реджеп Таййіп Ердоган віддав наказ про початок турецької антитерористичної військової операції «Джерело миру», ввівши на північний схід Сирії турецькі регулярні війська.

Згадана непередбачувана операція Туреччини викликала негативну реакцію в Брюсселі. Рада ЄС закликала Анкару припинити військові дії на території Сирії. Німеччина, Франція та Нідерланди припинили поставку озброєнь для турецької армії.

Різку негативну заяву щодо дій Туреччини на засіданні Ради Ліги арабських держав одностайно ухвалили всі арабські країни, відверто назвавши Туреччину «агресором». Президент Сирії Б.Асад назвав Т.Р.Ердогана «крадієм».

Оскільки ситуація продовжувала ускладнюватися, кроки назад почали робити і американці. Незважаючи на скандальний лист американського президента турецькому керівнику, в якому Д.Трамп не просто закликав Туреччину припинити військову операцію в Сирії, а й назвав Р.Т.Ердогана «бовдуром», 17 жовтня Р.Т. Ердоган зустрівся із прибулими до Анкари віце-президентом США М.Пенсом, держсекретарем М.Помпео та міністром оборони О’Брайєном. Було досягнуто американо-турецької угоди про те, що турецька сторона погодилася «призупинити операцію «Джерело миру», щоб дозволити загонам курдської народної самооборони YPG вивести свої сили з зони безпеки протягом 120 годин і таким чином дозволити Туреччині створити безпечний коридор вздовж 444 кілометрового турецько-сирійського кордону від Євфрата до Ірака.

Американці пообіцяли відмінити, запроваджені економічні санкції проти Туреччини (50 % додаткові тарифи на турецьку сталь, призупинення торгівельних переговорів, санкції проти міністерств оборони та енергетики Туреччини). США також не виводили свій військовий контингент із сирійського регіону (1000 вояків), а перебазовували його у Західний Ірак біля турецько-іракського кордону.

Т.Р.Еродоган пообіцяв оголосити 5-ти денне перемир’я, якщо курди почнуть виводити свої підрозділи (пешмерга) з прикордонних з Туреччиною територій. Для ефективного  тиску на позицію США та Європи глава держави Туреччина пригрозив у разі невиконання своїх вимог відкрити свій західний кордон для нових сирійських біженців у Європу (за різними даними, на турецькій території знаходиться до 3 млн. сирійських біженців).

І тут свій шанс побачила Росія. 22 жовтня в Сочі, відбулась зустріч російського і турецького президентів, присвячена ситуації на північному сході Сирії. Перемовини завершилися підписанням Меморандуму про взаєморозуміння між Турецькою Республікою і Російською Федерацією.

Принципово важливо як для Росії, так и для офіційного Дамаска, що Туреччина визнала важливість «сирійської територіальної інтеграції». Сирійська політична єдність визнається ключем стабільного майбутнього регіону. В Меморандумі також зафіксовано положення, згідно якого «обидві сторони ще раз підтверджують важливість «Аданських угод». Додамо, що «Аданські угоди», заключні в 1998 р., визначили мотиви спільних дій Анкари і Дамаска на спільному турецько-сирійському кордоні проти терористів, зокрема, турецьким військам дозволялося заходити на 5 км в глибину сирійської території для переслідування терористів.

Згідно досягнутим турецько-російським домовленостям,  150 годин, начинаючи з 23 жовтня, «Сили народної самооборони вийдуть за межі 30-кілометрової прикордонної зони. Після цього (вивід курдських підрозділів) повинно розпочатися спільне турецько-російське патрулювання на захід і  схід від місця проведення операції «Джерело миру». Воно здійснюватиметься вглиб сирійських територій (10 кілометрів) від кордону з Туреччиною.

Передбачається, що перше засідання міжсирійської Конституційної комісії буде проведено 29-30 жовтня в Женеві. Турецька сторона розцінила досягнуті в Сочі домовленості як «відмінні». Практично, результати спільної турецько-російської зустрічі дозволяють турецькому президенту вийти з чергової  сирійської кризи, граючи на протиріччях і амбіціях як  Росії, так і США, а також Б.Асада і курдів.

Аналіз ситуації навколо здійснення операції «Джерело миру» дозволяє зробити такі головні висновки. По-перше, переконливо продемонстровано на досвіді трагедії курдів, як дорого доводиться платити тому чи тому народові за свою бездержавність. Для України головним уроком є нагальна потреба берегти та зміцнювати свою державність, відстоювати свою територіальну цілісність. По-друге, в чергове продемонстровано, що досягати своїх стратегічних цілей потрібно із усією рішучістю і наполегливістю, в жодному разі не здавати свої принципові позиції і, разом з тим, вміти йти на розумні компроміси.

Перейти до початку