>

Событие декабря 2021: Официальный визит премьер-министра Израиля в Объединенные Арабские Эмираты

Официальный визит премьер-министра Израиля Н. Беннетта в Объединенные Арабские Эмираты 12-13 декабря 2021 г. уже успели охарактеризовать как исторический. Он стал ярким символом тех изменений, которые принесли с Соглашением Авраама во взаимоотношениях между Израилем и рядом арабских стран, концентрированным обобщением сущности этого процесса. Вследствие ряда факторов, среди которых главными стали: заметное уменьшение присутствия США в регионе Ближнего Востока, серьезное увеличение влияния иранского режима на геополитическую и ситуацию в регионе, начало процесса неуклонного сближения ряда ведущих арабских стран, прежде всего Объединенных Арабских Эмиратов с Израилем. В своем противостоянии с Ираном эти арабские страны начали рассматривать Израиль как своего стратегического партнера, с помощью которого они способны не только успешно сдерживать растущее иранское давление, но и обеспечить кардинальную диверсификацию своей экономики и ее развитие в так называемую постнефтяную эру.

Головним мотором зазначеного процесу в арабському світі стали Об'єднані Арабські Емірати, які не лише вже досягли вражаючих результатів у процесі нормалізації відносин з Ізраїлем, а й виступили своєрідною моделлю, взірцем для інших арабських країн, які налаштовані на такий крок.

У цьому контексті офіційний візит ізраїльського прем'єр-міністра, його успішні переговори з Принцем-спадкоємцем Абу Дабі Шейхом Мухаммедом бін Заєдом Аль-Нагаяном не лише підсумували результати першого року нормалізації відносин між обома країнами, а й окреслили подальші перспективи поглиблення їхнього співробітництва. За цей рік Емірати та Ізраїль уклали більше 60 угод та меморандумів про взаєморозуміння та співпрацю в різних сферах. Н. Беннетт зазначив, що під час його візиту було дано старт багатьом угодам про співробітництво у сфері торгівлі, наукових досліджень та розвитку, кібернетики, охорони здоров'я, освіти, авіації та в інших сферах. Обидві країни анонсували план створення спільного інвестиційного фонду. Принц-спадкоємець оприлюднив рішення про створення еміратського фонду для інвестування в ізраїльські технології та інші сфери у розмірі 10 млрд дол. Взаємна торгівля між обома країнами за 10 місяців 2021 р. зросла вдесятеро і досягла 900 млн дол. Розробляються широкомасштабні плани співробітництва обох країн у сфері енергетики. Для Ізраїлю також вкрай важливо за допомогою Еміратів відкрити для себе ринки багатьох країн Азії та Африки. Показово, що під час віртуальної зустрічі держсекретаря США Е. Блінкена з міністрами закордонних справ Ізраїлю та ОАЕ до них також приєднався і їхній індійський колега. Слід зазначити, що Індія є для Еміратів другим за обсягом торговельним партнером. Такий чотиристоронній підхід до майбутньої економічної співпраці фактично доповнює «QUAD».

Емірати розглядають нормалізацію своїх відносин з Ізраїлем як формування більш сприятливих умов для успішного вирішення палестинсько-ізраїльського конфлікту у нових реаліях сучасного Близького Сходу. Достатньо нагадати, що лише загроза зриву підписання угод про нормалізацію відносин Ізраїлю з Еміратами змусила тогочасного прем'єр-міністра Ізраїлю Б. Нетаньяху зупинити анексію Західного берегу буквально за день до закінчення дедлайну – 1 липня 2020 р.

У цілому, Н. Беннетт заявив, що він налаштований «дуже оптимістично» як щодо майбутнього ізраїльсько-еміратських відносин, так і щодо формування нової архітектури регіонального порядку на Близькому Сході під впливом процесу Угод Авраама. Нові тенденції розвитку геополітичної та безпекової ситуації у Близькосхідному регіоні мають бути ретельно враховані при опрацюванні стратегічних пріоритетів зовнішньої політики України у зазначеному регіоні.


Завідувач відділу історії країн Азії та Африки
кандидат історичних наук, доцент, В.О. Швед

Перейти до початку