>

Знакові події листопада-2017. 31-й саміт АСЕАН

10-14 листопада 2017 р. у столиці Філіппін Манілі відбувся черговий 31-й саміт країн Асоціації країн Південно-Східної Азії (АСЕАН), до складу якої входять десять країн регіону (В’єтнам, Бруней, Індонезія, Камбоджа, Лаос, Малайзія, М’янма, Сінгапур, Таїланд, Філіппіни).

АСЕАН як міжнародну регіональну організацію створено на нараді міністрів закордонних справ п’яти країн регіону 8 серпня 1967 р. в Бангкоці (Таїланд). Неоіндустріальний тип розвитку перетворив АСЕАН на інтеграційний економічний блок з ВВП у 2,5 млрд дол. і кількістю населення близько 630 млн – більш, ніж в Європейському Союзі чи Північній Америці. Сукупний потенціал АСЕАН еквівалентний шостій за обсягом економіці світу. За прогнозами експертів, до 2030 р. АСЕАН за обсягом економіки посяде четверте місце у світі.

Церемонія відкриття саміту відбулась 13 листопада під головуванням президента Філіппін Р. Дутерте шляхом традиційного «асеанівського» тиснення рук лідерів країн-членів АСЕАН. Головні заходи відбулися під гаслом «Партнерство задля змін і залучення світу». У роботі саміту взяли участь 19 лідерів країн світу, 10 з яких – керівники країн-членів АСЕАН. Решта представляли діалогових партнерів АСЕАН – Австралію, Індію, Канаду, Китай, Нову Зеландію, Республіку Корею, Росію, США та Японію. У роботі саміту взяв участь і Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. США на саміті представляв президент Д. Трамп, Китай – голова Державної ради КНР (прем’єр-міністр) Лі Кецянь, Росію – прем’єр-міністр Д. Медвєдєв, Японію – прем’єр-міністр Сіндзо Абе, Канаду – прем’єр-міністр Дж. Трюдо.

Серед основних заходів у рамках саміту варто відзначити зустріч у чотиристоронньому форматі: США – Японія – Індія – Австралія, на якій обговорювалися питання спільної політики в галузі безпеки у «вільному, відкритому, процвітаючому та ексклюзивному регіоні». Характерно, що учасники перемовин звичний термін «Азійсько-Тихоокеанський регіон» замінили на «Індо-Тихоокеанський регіон».

У рамках порядку денного обговорювались як традиційні для АСЕАН питання розбудови економічної інтеграції, так і специфічні для Асоціації та її партнерів питання міграції, регіональної безпеки, протидії екстремізму та тероризму. Під час роботи саміту відбулись окремі зустрічі президента Д. Трампа з президентом Філіппін Р. Дутерте і президентом В’єтнаму Чан Дай Куангом.

Прем’єр-міністр Російської Федерації Д. Медвєдєв мав зустрічі з президентом Р. Дутерте, а також з керівниками Лаосу, Камбоджі та Сінгапуру. Під час зустрічі Р. Дутерте подякував керівництву РФ за надання російського озброєння, використання якого допомогло збройним силам Філіппін звільнити захоплене бойовиками-ісламістами в травні 2017 р. розташоване на півдні країни місто Мараві. Зазначимо, що в останні роки сукупний товарообіг між РФ і країнами АСЕАН коливається в межах 15 млрд дол. і значно поступається аналогічним показникам головних партнерів Асоціації: США, Китаю і Японії.

Особливе значення мали зустрічі китайського прем’єра Лі Кецяна з усіма лідерами країн АСЕАН. У центрі уваги перемовин були проблемні питання економічної співпраці та регіональної безпеки. Крім зустріч на вищому рівні відбилась серія зустрічей міністрів, старших посадових осіб, а також заходів у рамках робочих груп і комітетів АСЕАН. На завершення 31-го саміту відбулося засідання Східноазійського саміту, членами якого, крім країн АСЕАН, є Австралія, Індія, Китай, Нова Зеландія, Південна Корея, Росія, США і Японія (АСЕАН+8).

Важливим результатом саміту є підписання угоди про соціальний захист робітників-мігрантів, імплементація якої сприятиме прискоренню економічного розвитку країн АСЕАН. Документ передбачає справедливе ставлення до прав мігрантів незалежно від їхньої статі та національності. Угода дає право на візити для членів родин, захист від будь-якого насилля та заборону на конфіскацію паспортів мігрантів. Зазначимо, що як і всі угоди АСЕАН, цей документ не є обов’язковим для виконання, і його реалізація буде залежати від специфіки національного законодавства кожної з країн Асоціації. Як заявив міністр праці Філіппін, ця угода «допоможе поліпшити становище мігрантів у регіоні, зокрема понад 200 тисяч філіппінських робітників, які працюють здебільшого в Малайзії і Сінгапурі». Ще одним важливим результатом роботи стала домовленість між АСЕАН і КНР про офіційний старт перемовин щодо підписання рамкової угоди про Кодекс поведінки в Південно-Китайському морі.

На саміті було оголошено, що у 2018 р. наступним Генеральним секретарем АСЕАН стане нинішній заступник міністра закордонних справ і торгівлі Філіппін Лім Джон Хой (обирається на п’ять років).

Стислий огляд подій саміту дозволяє дійти наступних висновків:

  • 31-й саміт АСЕАН, як і ювілейний 30-й, став ще одним кроком на шляху розбудови зони вільної торгівлі АСЕАН (АФТА) та створення ЗВТ в Азійсько-Тихоокеанському регіоні – ПАФТА;
  • суттєве зростання обсягів торгівлі між США і АСЕАН підтверджує прагнення Вашингтону посилити вплив на країни Асоціації з метою протидії Китаю в регіоні;
  • зменшення результатів економічної діяльності Росії в зоні АСЕАН змушує її переводити співпрацю з країнами Асоціації у військово-технічну сферу;
  • Україна як позарегіональний партнер АСЕАН не користується пільговим режимом торговельно-економічних відносин і має будувати їх на двосторонніх засадах;
  • пріоритетними для України партнерами в Східній Азії залишаються Китай, Південна Корея і Японія, співпраця з якими в торговельно-економічній та інвестиційній галузях, має значні перспективи.


Сергій ШЕРГІН
доктор політичних наук, професор, головний науковий співробітник
ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України»

Перейти до початку