>

Важлива подія. Лондонський саміт НАТО: виклики та загрози

4 грудня 2019 року в Лондоні завершився дводенний саміт лідерів країн НАТО, який був присвячений 70-річчю заснування цієї організації, на якому лідери 29 країн-членів обговорювали питання щодо можливих загроз для Альянсу, плани військового захисту Польщі та країн Балтії у випадку агресії з боку Росії та заходи щодо деяких нових викликів.

У заяві за підсумками саміту було зазначено, що країни-члени НАТО наразі стикаються з багатьма загрозами і викликами на різних стратегічних напрямках, у тому числі з агресивними діями Російської Федерації, які є загрозою для євроатлантичної безпеки. Разом з тим НАТО й надалі виступатиме за діалог з Росією й намагатиметься розбудовувати конструктивні відносини з Москвою, але у тому випадку, коли дії РФ дозволятимуть робити це можливим.

Водночас, у ході саміту міністри оборони Естонії та Литви заявили, що вони, які і раніше, вважають Російську Федерацію найбільшою загрозою для своїх країн. А міністр оборони Румунії Н.Чуке, у свою чергу попередив, що потрібно також враховувати й безпеку Чорноморського регіону – важливої частини східного флангу НАТО. Він, зокрема, зазначив, що НАТО і ЄС повинні мати узгоджений підхід до цього напряму та мають зосередитись на посиленні своєї співпраці задля підтримки країн-партнерів, зокрема Грузії та України, які зіткнулися з агресією з боку Російської Федерації.

Також  у підсумковій декларації було наголошено, що НАТО виважено й відповідально вживатиме заходів у відповідь на розгортання Росією нових ракет середньої дальності, що призвело до припинення чинності Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності та створило значні ризики для безпеки країн альянсу.

Напередодні саміту в Лондоні були сумніви щодо підтримки Туреччиною планів НАТО, спрямованих на захист Польщі та країн Балтії проти можливих загроз з боку Російської Федерації. Однак завдяки дипломатичній майстерності генсека НАТО та деяких лідерів провідних країн Альянсу вдалося досягти компромісу.

У заяві за підсумками саміту було також зазначено, що трансатлантична співпраця є наріжним каменем для безпеки країн-членів НАТО, підтверджено “постійний трансатлантичний зв’язок між Європою та Північною Америкою” та офіційне зобов’язання НАТО, передбачене статтею 5 Вашингтонського договору, що напад проти одного союзника вважатиметься нападом проти решти членів альянсу.

У декларації зазначено, що НАТО адаптує свої військові можливості, стратегію та плани в рамках альянсу відповідно до 360-градусного підходу до безпеки. Зокрема, було ухвалено рішення щодо підвищення готовності сил альянсу реагувати на будь-яку загрозу у будь-який час із будь-якого напрямку. Документ також вказує на необхідність подолання викликів, які становить вплив Китаю у світі, що продовжує зростати.

Українську сторону на саміті НАТО в Лондоні представляв міністр закордонних справ України В.Пристайко, що викликало неабиякий інтерес у політичних колах та аналітичному середовищі.

Український міністр закордонних справ виступив на панельній дискусії “Від Балтійського до Чорного моря: безпека на передовій НАТО”, під час якої він підкреслив: “Те, що трапилося 10 років тому у Бухаресті, на мою думку, було великою помилкою. Спочатку нам було обіцяно членство, потім була ідея щодо Плану дій про членство. Минуло понад 10 років, і нас не запросили ні до дорожньої мапи, ні до членства. Я вважаю, що нерішучість НАТО дозволила Росії спочатку вторгнутись в Грузію, а потім за шість років прийти в Україну”. Думається, що нинішнє керівництво Альянсу дозріває до сприйняття такої критики. Підтвердженням тому є заява Є.Столтенберга напередодні саміту про те, “що Україна та Грузія будуть членами НАТО. Це рішення залишається чинним, хоча і не встановлено чіткого таймлайну щодо вступу. Зараз наше завдання, знайти як допомогти Україні та Грузії просуватися до вступу”.  В окремому інтерв’ю британському телеканалу “Sky News” В.Пристайко порівняв дії росіян на Донбасі із терористичними та сказав, що Україна бажає Ruxit (за аналогією з Brexit) – тобто, щоб Росія нарешті покинула територію України.

Таким чином, рішення ювілейного лондонського саміту НАТО вказують на те, що Альянс починає глибше розуміти небезпеку агресивного курсу Російської Федерації та намагається опрацювати реальні заходи щодо збільшення своєї міцності як на військовому, так і на політичному рівнях. 


Старший науковий співробітник
відділу країн Азії та Африки,
к.е.н. Припік Євген Олександрович

Перейти до початку